Wobec autorytetu świętego Maksymiliana…

   W dniu 25 października 2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum wraz z opiekunami p. Ewą Borycką, p. Anną Pełką, p. Ewą Mierzwą, p. Anną Cygan i p. Agnieszką Soją wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu, gdzie mieli przyjemność obejrzeć fabularyzowany dokument pt. „Dwie korony”. Film ukazuje znane i nieznane fakty z życia franciszkanina Maksymiliana Kolbe.

 

701536 1.2

Główny bohater jako mały chłopiec miał mistyczne widzenie, ukazała mu się Matka Boża, pokazując dwie korony. Chłopiec miał wybrać: białą – symbolizującą czystość lub czerwoną – męczeństwo. Wybrał obie. I w taki sposób zaplanował swoje życie, a nawet śmierć. Film ukazuje motywację, rozterki i trudne wybory franciszkanina jako młodego człowieka oraz dojrzałego zakonnika. Mamy możliwość zapoznania się z wypowiedziami znawców życia św. Maksymiliana, m.in. Kazimierza Piechowskiego, który spotkał ojca Kolbe podczas pobytu w Auschwitz. To film o wizjonerze, który przekraczał granice ludzkich ograniczeń. Jego odwaga, wiara i przekonanie o potrzebie wielkiej misji czyniły go niezwykłym i wyjątkowym. „Dwie korony” to obraz człowieka, który miał ambicje zmienić świat. Częściowo mu się udało… Nie wszyscy znamy jego historię. Św. Maksymilian oddał życie za współwięźnia w Auschwitz – Franciszka Gajowniczka, a kilkadziesiąt lat po śmierci, w 1971 roku, został beatyfikowany. Dzięki filmowi wszyscy mogli poznać duchowność i charyzmę św. Maksymiliana Kolbe.

20171025 084420 20171025 084429 20171025 085140

Uważam, że wyjazd do Miejskiego Domu Kultury był dobrym pomysłem. Miał on charakter edukacyjny i rozrywkowy (jedną z ról zagrał słynący z humoru – Cezary Pazura). Główną rolę zagrał Adam Woronowicz. Myślę, że wszyscy uczniowie zapamiętają ten film na długo…

Krystian Nowak – kl. 3a