Narodowe Czytanie Wesela

Nasze Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

 

Zaproszeni do udziału w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego stawiliśmy się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzelcach Małych 13 września 2017 roku o godz. 10.

Liczne grono czytających i słuchaczy spotkało się, by celebrować arcydzieło literatury polskiej. Należeli doń uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z towarzyszącymi im nauczycielkami oraz z dyrektorem szkoły. Grono powiększyły panie z zespołu ludowego Kraszewianki, ksiądz Krzeszowski oraz panie bibliotekarki i zaproszeni goście.

W atmosferze młodopolskiej ludowości, za pomocą strojów i atrybutów poszczególnych postaci uczniowie klasy IIIa i IIIb przeczytali I akt „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zadanie okazało się niełatwe, a to ze względu na trudny, nieco już archaiczny język dramatu oraz ze względu na wielość symboli i metaforyczność treści wyrażonej między słowami. Uczniowie włożyli dużo pracy, by przygotować się do wyznaczonych ról.

Czytanie dzieła przyniosło wszystkim satysfakcję, a na szczególne wyróżnienie zasługują: Krystian Nowak (Czepiec), Sandra Warcicka (Zosia), Klaudia Salamon (Klimina), Emilia Bienias (Panna Młoda), Krystian Zięba (Pan Młody), Patrycja Dziedzic (Rachel).

Dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczestnikom naszego Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Anna Pełka