Bezpieczny przejazd

BezpiecznyPrzejazd podstawowa jasne tąo

Każdego roku na przejazdach kolejowych dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. W innych miejscach niedozwolonych ma miejsce około 300 wypadków rocznie, w których śmierć ponosi średnio ponad 200 osób.

Dlatego dnia 30 marca 2017r. do naszej szkoły za pośrednictwem specjalisty Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi pani Renaty Karaś dotarła KAMPANIA SPOŁECZNA BEZPIECZNY PRZEJAZD – „SZLABAN NA RYZYKO!”.

Nadrzędnym celem działań PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.  jest:

  • kształtowanie zachowań i utrwalenie postaw społecznie pożądanych,
  • podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych.

przejazd 7

Kampania rozpoczęła się od rana, gdzie p.Renata Karaś wraz z asystentem odwiedziła z krótkim wykładem klasy zerowe naszej szkoły, wręczając tematyczne kolorowanki i kredki.

przejazd 1 przejazd 2

W następnych godzinach z cennych uwag, interesujących zdjęć, życiowych przykładów czy pouczających filmów mogły skorzystać klasy I – IV.

Uczniowie z zaciekawieniem, momentami nawet zdziwieniem wysłuchiwały prelekcji, dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z jazdą pociągami oraz obiecywały dbać o bezpieczeństwo na przejazdach i w rejonie „dzikich przejść”. Dzieci obiecały również jak najszybciej skorzystać z usług PKP, więc sprawdzić osobiście komfort jazdy i wysoki poziom obsługi w obecnie jeżdżących maszynach.

przejazd 3 przejazd 4 przejazd 5

Wszyscy uczestnicy (a nawet kadra nauczycielska) otrzymali skromne upominki, które będą przypominać o bezpiecznym przejeździe kolejowym, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących.

przejazd 6

            Jeszcze raz składam serdeczne podziękowania Dyrekcji PKP na ręce p.Renaty Karaś za pouczającą wizytę, mając nadzieję na ograniczenie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych czy terenach kolejowych.

Źródło: http://www.bezpieczny-przejazd.pl

Odsyłam również do stron: http://www.plk-sa.pl  lub http://www.plk-inwestycje.pl

Ewa Mierzwa

koordynator ds. bezpieczeństwa
PSP Strzelce Małe