Oświęcim

21 października 2016 roku uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum zwiedzili niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince. Kierownikiem wycieczki była p. Anna Sarna, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Borycka, Sylwia Nowak, Anna Pełka.

A oto relacja jednej z uczestniczek wycieczki- Katarzyny Patek

W dniu wycieczki wszyscy byliśmy podekscytowani, ale i trochę zlęknieni wizją tego, co możemy zobaczyć. Po części czuliśmy się na to doświadczenie przygotowani, ponieważ kilka dni wcześniej wzięliśmy udział w spotkaniu z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Adam Sitarek profesjonalnie i bardzo szczegółowo opowiedział nam o hitlerowskich obozach koncentracyjnych Auschwitz, Auschwitz- Birkenau oraz o metodach eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej.

1 2

Najtrudniejszym momentem dla mnie było przejście przez bramę obozu z napisem „Arbecht macht frei” – praca czyni wolnym (… jaka praca, jaka wolność?!....) Nie wstydzę się wyznać, że serce waliło mi bardzo mocno i łzy cisnęły się do oczu …… nigdy tego uczucia nie zapomnę!

3

Kolejne niezapomniane wrażenie to przejście korytarzem wzdłuż przywieszonych na ścianach fotografii. Czułam, że więźniowie patrzą na mnie, a w ich oczach czai się tragiczne pytanie: „Dlaczego my?!”. Nie umiałam na to pytanie odpowiedzieć…

4

Wycieczka w strugach deszczu, chłód, błoto przylepiające się do butów spotęgowały nasze przeżycia związane z obserwacją obozu i pozwoliły nam lepiej zrozumieć trudne doświadczenia przebywających tam więźniów. Może to zabrzmi egoistycznie, ale patrząc na to przerażające miejsce, na zadawane w nim ból i cierpienie, w duchu dziękowałam Bogu, że uchronił mnie od tamtych czasów.

5 6 

 

Do dnia dzisiejszego (mimo że od wyjazdu minęło już kilka dni) zadaję sobie pytanie:” Jak ludzie ludziom mogli zgotować taki los?!”

7 8 9